Lepení nehtů

Lepení nehtů

Každý, kdo si vyzkoušel hrát flamenco na kytaru a neměl naprůměrně silné nehty, se určitě se setkal s problémem poničených a zlomených nehtů. Flamenková technika hry klade na trvanlivost nehtů daleko větší nároky, než hra na klasickou kytaru.

Mně například po delším cvičení začne ubývat nehet na ukazováku a přitom se začne ohýbat ven, nehet na prsteníku se často nalomí v důsledku používání golpe a nehet na palci se také čas od času začne lámat. Nemluvě o tom, že nehet lze snadno zlomit i při jiné činnosti; tomu se nedá zabránit a dle Murphyho zákona se to obvykle stává v nejnevhodnější okamžik.

Při svém pátrání v internetových diskusích jsem narazil na řadu podivuhodných návodů na zesílení nehtů, například jíst ve velkém želatinu, máčet prsty do horkého oleje apod. Já osobně jsem se na to rozhodl jít vědecky: navštívil jsem vyhlášenou kožní doktorku a vysvětlil jí svůj problém. Bez mrknutí oka mi prodala krabičku jakéhosi vitamínového doplňku za 600 korun, který jsem asi 3 měsíce užíval - bez jakéhokoliv znatelného efektu, nepočítám-li zeštíhlení peněženky.

Viditelné zesílení nehtů jsem zpozoroval pouze v jednom případě: Poté, co jsme se přestěhovali z malého bytu u hlučné ulice do rodinného domku v klidné lokalitě, změnily se moje životní podmínky: vydatný spánek v klidu a čistém vzduchu a hodně pohybu přes den měly pozitivní účinek nejen na zdraví, ale i na sílu nehtů. Takže si lze domyslet, že kdybych se stal dřevorubcem, asi by mi nehty zesílily ještě víc, leč to už bych si asi na kytaru nezahrál... Došel jsem tedy k závěru, že docílit toho, aby mi rostly silnější nehty, je nereálné, a tak jsem musel hledat řešení, jak zesílit nehty uměle.

Nejprve jsem zkoušel najít nějaký zesilující lak na nehty. Vyzkoušel jsem různé z kategorie "extra hard", ale žádný lámání nehtů nezabránil. Nicméně lak na nehty stále používám, protože chrání nehty před účinky vody, mýdla a různých chemikálií.

Pak ke mě doputoval návod na to, jak nehet zesílit nalepením vrstvy látky prostřednictvím akrylátového (sekundového) lepidla. Nejedná se o nic převratného, ale o mezi kytaristy známou a osvědčenou metodu, kterou používá i Paco de Lucía. Hodí se nejen v případě zlomeného nehtu, ale i jako prostředek k preventivnímu zesilování nehtů.

Postup lepení

Pro lepení si připravte gelové sekundové lepidlo, smirkové plátno s jemným zrnem, kousek hedvábné látky (nejlépe mírně žluté až béžové, chcete-li, aby "protéza" byla nenápadná), párátka, papírové kapesníky, pilníček, manikůrové nůžky nebo štípátko na nehty a staré noviny na stůl. V případě, že zrovna nemáte po ruce hedvábnou látku, poslouží nouzově i jedna vrstva z papírového kapesníku. A také si připravte nejméně půl hodiny času a trpělivost; vše je nutné zvládnout levou rukou.

Nehet je třeba nejprve důkladně odmastit, např. odlakovačem na nehty. Pokud jej umyjete vodou, nechte jej alespoň 5 minut vysychat. Místo, ma kterém bude přilepena látka, zdrsněte smirkovým plátnem. Pozor: nikdy se nesmí lepit látka přes celý nehet, ale maximálně tak do jedné třetiny. Přelepení celého nehtu může způsobit zanícení; i když se to nezdá, i nehet potřebuje dýchat.

Ustřihněte si malý kousek látky. Na zdrsněnou plochu nehtu naneste vrstvu gelového lepidla a rozetřete ji rovnoměrně párátkem. Na vrstvu lepidla položte látku a přitiskněte ji opět párátkem (asi není třeba zdůrazňovat, že na sekundové lepidlo je lepší nesahat rukou, nechcete-li riskovat přilepení). Gelové lepidlo se částečně vpije do látky. Je nutné, aby látka byla nasáklá plně lepidlem. Pokud je gelové lepidlo příliš husté a nechce se vsáknout do látky, je potřeba doplnit nenasáklé části normálním (negelovým) sekundovým lepidlem. To je velmi tekuté (řidší, než voda) a má tendenci zatékat i tam, kam nemá (zejména pod nehet). Takže je dobré nejprve nehet dokola obložit papírovým kapesníkem, který přebytečné lepidlo zachytí a pak teprve lepidlo kápnout na látku. Kapesník pak brzy sundejte, aby se sám nepřilepil. Po napuštění je potřeba opět látku přitisknout k nehtu, třeba opět pomocí párátka nebo špejle.

Nyní je potřeba počkat, až lepidlo ztvrdne. To trvá přibližně 10-15 minut - sekundové lepidlo tuhne sekundy pouze je-li v tenkém prostoru mezi dvěma plochami a je na něj vyvíjen tlak, jinak mu to trvá podstatně déle.

Pokud pouze preventivně zesilujete nehet, jedna vrstva stačí. Pokud spravujete ulomený nehet, je potřeba tento postup ještě jednou až dvakrát opakovat; tři vrstvy jsou až dost a hodí se jen na palec. Je dobré každou další vrstvu dělat na menší plochu, než předchozí, aby u konce látky nevznikl na nehtu vysoký schod.

Po zatvrdnutí lepidla přebytečnou látku ostřihněte nebo uštípněte štípátkem a látku přebruste smirkovým plátnem do hladka. Přechod mezi koncem látky a nehtem zabrušte tak, aby byl pozvolný a prakticky neznatelný. Nakonec látku přetřete bezbarvým lakem na nehty - jednak tím zabráníte špinění zbroušené plochy, jednak dosáhnete přirozenějšího vzhledu.


Nalomený nehet

 


První vrstva

 


Druhá vrstva

Po zabroušení

Po přelakování

Takto vyrobený nehet vydrží zhruba 2 až 3 týdny, pak se začne odlupovat. Neměl by se sundavat náslím, pokud je potřeba jej sundat dříve, je nejlépe jej opatrně odbrousit smirkovým plátnem a pilníčkem.

Počítejte s tím, že vám bude trvat několik lepení, než se vám podaří dosáhnout požadované zručnosti a toho, aby se lepidlo nedostalo tam, kam nemá.

Osobně jsem si zvykl preventivně lepit po jedné vrstvě na palec, ukazovák a prsteník; při cvičení na kytaru pak nehty prakticky nedoznávají žádné úhony a také se mi méně často podaří nehet ulomit při jiných činnostech.

Na závěr je třeba říci, že na trhu existují i profesionální soupravy pro lepení nehtů, s těmi ale nemám žádné zkušenosti - máte-li někdo, napište.

ZM, 2.1.2006

Viz též článek Lepení nehtů podruhé.