Jak si objednávat flamenco přes internet
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Jak si objednávat flamenco přes internet

Z hlediska flamenkového nadšence je stav o obchodech s hudebními nosiči poněkud tristní; i v těch největších lze najít několik CD od Paco de Lucii, jedno od Tomatita a pak už jen francouzské Gipsy Kings, kteří s flamencem až tak moc společného nemají. Výjimkou je snad jen pražský obchod Flamenkín, specializovaný na flamenco.

Naštestí je možné nakupovat ve specializovaných internetových obchodech, a tam můžete objednat nejen cédéčka s hudbou, ale i DVD s filmy či záznamy koncertů, kytarové školy, šaty a boty pro flamenkové tanečníky, dokonce i flamenkové kytary a cajóny.

Mezi největší flamenkový obchod patří Flamenco World, vedle prodeje jsou tam i zajímavé rozhovory a reportáže. Flamenco World má i kamenný obchod v Madridu. Další velmi aktivní obchod je esflamenco.com. A do třetice mých oblíbených patří Zambra.com.

Cena CD se pohybuje zhruba od 10 do 20 EUR, plus je potřeba počítat s poštovným. Tady je pro ukázku část tabulky poštovného z Flamenco-World.com do ČR (z listopadu 2005):

 
EUR
1 až 2 CD
7.99
3 až 4 CD
9.99
5 až 8 CD
12.90
9 až 12 CD
16.99
1 DVD
9.99
2 DVD
12.90
3 až 4 DVD
16.99
5 DVD
19.99
6 DVD
22.90
1 kniha (noty)
9.99
2 až 4 knihy (noty)
12.90
5 až 7 knih (noty)
16.99
1 boty
19.99
1 sukně
22.90
1 cajon
56.80
1 kytara
135.00

Než jsme vstoupili do Evropské unie, trvalo doručení dva až tři týdny, zejména díky zdržení zásilky na celnici. Po vstupu do evropské unie proclívání odpadlo a tak je doba dodání v řádu několka dní; už dvakrát se mi dokonce stalo, že jsem jeden den objednal CD ve Španělsku a druhý den zvonil doručovatel DHL u dveří se zásilkou (plzeňské pobočce DHL nečiní problémy doručit mi zásilku automaticky do práce, aniž bych jim to musel pokaždé dopředu avizovat).

Vzhledem k tomu, že se nedostanu na nákupy do města přiliš často, je pro mě objednání CD ze Španělska paradoxně rychlejší volbou, než cesta do kamenného obchodu s CD v Plzni.

Pokud ještě nemáte zkušenosti s nákupem a platbou přes internet pomocí mezinárodní platební karty, tady je několik úplně základních rad.

  • U karty, kterou chcete použít pro platbu, si nechte zřídit oznámení banky pomocí SMS, že s kartou proběhla transakce. Pokud toto vaše banka ještě dnes neumožňuje, je nejlépe vyměnit banku. Tím, že vám bude doručen SMS o každé transakci, máte možnost včas zareagovat na případné zneužití karty. Pokud někdo inkasuje peníze z vaší karty, vždy se musí jednat o někoho, koho banka zná a má s ním uzavřenou smlouvu, takže není problém zrušit transakci, bylo-li o zrušení požádáno včas.
  • Při vyplňování formuláře, kam se zadávají údaje o vaší kartě, si zkontrolujte, zda je na začátku adresy stránky https://. Pokud tam je jen http:// (bez s, značící secure, tedy bezpečný), jedná se nezabezpečenou stránku a takové je lepší se vyhnout.
  • Obchodník po vás může chtít vyplnit pouze číslo karty, jméno a příjmení majitele a dobu platnosti karty. Někdy také může chtít tzv. CVC kód, což je poslední trojčíslí nebo čtyřčíslí z čísla vytištěného na zadní straně karty. Nikdy ale po vás nemůže chtít PIN karty.
  • Platba se uskutečňuje buď tzv. on-line, tj. obchodník využívá specializované bankovní služby, která okamžitě ověří platnost karty a ihned z karty elektronicky inkasuje daný obnos, nebo off-line, kdy si obchodník pouze uloží údaje o vaší kartě, a použije je až v okamžiku, kdy má pro vás dané zboží připravené a chce jej odeslat. První způsob je samozřejmě bezpečnější, protože se údaje o vaší kartě nikam nemusejí ukládat; v druhém případě musíte duvěřovat obchodníkovi, že mu uložené údaje o vaší kartě nikdo nezcizí.

Zajímavý článek o placení kartami na internetu naleznete na serveru firmy Jimaz.

ZM, 5.11.2005


Verze pro tisk